Paracetamol la alăptare: o poate lua o mamă care alaptează?

Conceperea

Ce ar putea fi mai util pentru un nou-născut decât pentru laptele matern? Luând-o ca hrană, copilul primește întreaga gamă de vitamine, care sunt atât de necesare pentru o creștere sănătoasă. În plus, cu laptele matern, copilul dobândește o imunitate protectoare împotriva bolilor virale.

Fiecare mamă ar trebui să aibă grijă de sănătatea ei. În primul rând, bunăstarea și sănătatea nou-născutului depind de aceasta. Dar, uneori, frigul ne duce prin surprindere. Rezultat: cefalee, nas curbat, frisoane și febră.

Ce se întâmplă dacă există o răceală și mamica trebuie să alăpteze? Mamele care alăptează pot lăsa să se răcească, durerea în gât poate fi ușurată prin clătire cu diferite tincturi din plante. Dar ce să facem dacă temperatura și febra ridicată au crescut?

Cel mai cunoscut medicament pentru reducerea temperaturii este paracetamolul, care are un efect antipiretic, deși nu ajută la inflamație. Paracetamolul este bun pentru că nu are efecte secundare, care sunt, de obicei, colorate descrise în adnotări și astfel înspăimântă o persoană bolnavă. Singurul lucru pe care farmaciștii îl indică este efectul ficatului medicamentos.

În Federația Rusă nu există nicio interdicție privind vânzarea și cumpărarea de paracetamol. Farmacistii cred ca cu grija de paracetamol ar trebui sa trateze acei oameni care au insuficienta renala, bea alcool, precum si persoanele care sufera de diabet si boli de inima.

Poate paracetamolul să fie luat în timpul alăptării?

Paracetamolul a fost aplicat pentru prima dată pacienților în 1887. Peste tot acest medicament a început să fie folosit din 1893. Paracetamolul, lipsit de efecte secundare, nu distruge mucoasa intestinală și nu încalcă metabolismul în organism. Efectul medicamentului poate fi simțit în jumătate de oră, care durează până la 3-4 ore.

Pot să beau paracetamol unei mame care alăptează? La această întrebare răspunde un candidat de medicină, un medic pediatru Komarovsky EO:

Doctorul spune că paracetamolul este un medicament unic pentru siguranța acestuia. Efectele secundare sunt extrem de rare și sunt asociate doar cu efecte asupra ficatului. Reacțiile adverse apar numai în cazul unui supradozaj al medicamentului, fie că este vorba de utilizarea paracetamolului pe termen lung sau de administrarea a mai mult de 140 mg / kg la un moment dat.

Se poate administra paracetamol unei mame care alapteaza?

Dacă o tânără mamă are frig și a decis să ia pilule în timp ce alăptează, trebuie să se consulte cu medicul ei înainte de asta.

Dacă beneficiile administrării paracetamolului în timpul alăptării sunt mai mari decât riscul pentru copil, atunci medicamentul este utilizat după prescrierea medicului. Rețineți că paracetamolul este extrem de eficient în bolile virale. În cazul bolilor catarale, paracetamolul este prescris ca un febrifug. În prezent, paracetamolul este disponibil sub formă de tablete, supozitoare, siropuri, picături și plăci de mestecat dulci. În farmacii, tabletele au o dozare: 200, 325 și 500 mg. Acest lucru facilitează calcularea dozei dorite.

Paracetamol Dozaj

Medicamentul este recomandat să se utilizeze cu multă apă, după o oră sau două ore după masă. Medicamentul, administrat imediat după masă, reduce eficacitatea acestuia.
Pentru un adult cu o greutate corporală mai mare de 40 kg, doza maximă este de 1 gr., Și nu mai mult de 4 gr. pe zi. Tratamentul cu paracetamol poate fi continuat pentru nu mai mult de 5-7 zile.

Pentru a reduce riscul expunerii la laptele matern, trebuie luată o doză minimă cu cel mai scurt curs de tratament. În farmacie pentru a cumpăra paracetamol nu este dificil, este eliberat fără prescripție medicală.

Cum acționează paracetamolul asupra laptelui matern în timpul alăptării?

Când o răceală captează atât de mult corpul unei tinere mame care necesită medicație, atunci ar trebui să consulte un medic înainte de a decide ce să ia.

Sănătatea fiecărei mame și a nou-născutului are propriile caracteristici. De aceea, în fiecare caz, pentru a decide dacă veți continua să alăptați după ce ați luat paracetamol sau dacă este mai bine să întrerupeți alăptarea pe durata bolii, puteți să vă adresați numai medicului dumneavoastră.

Se știe că paracetamolul este complet dizolvat în organism în decurs de 15-50 de minute. Scindarea completă are loc în ficat. Dacă o mamă care alăptează are probleme cu activitatea acestui organ, atunci merită să renunțați la administrarea de paracetamol.

Paracetamolul este extrem de rău care interacționează cu alcoolul. Când se administrează paracetamol împreună cu băuturile alcoolice, există o eliberare de substanțe nocive pentru ficat și rinichi. Cu abuzul frecvent al alcoolului și al paracetamolului, ficatul încetează să funcționeze în mod normal, ceea ce duce, în continuare, la boli grave.

Ar trebui să renunț la alăptare în timp ce iau medicamente:

  • Laptele matern echilibrează nutriția nou-născutului.
  • Când se utilizează alăptarea, copilul este protejat de boli virale, deoarece cu aceasta, copilul dobândește imunitatea necesară pentru a lupta împotriva virușilor.
  • Cu o răceală, o mamă care alăptează poate lua paracetamol, dar în doze mici, cu un curs minim și numai după consultarea unui medic.
  • Paracetamolul pătrunde în laptele matern, dar nu mai mult de 1%.
  • Paracetamolul este dizolvat în organismul uman în 15-50 de minute.
  • Paracetamolul nu are efecte secundare, este inofensiv pentru persoanele care nu suferă de boli hepatice. Dar, atunci când luați medicamentul, este necesar să respectați cu strictețe doza și cursul tratamentului.
  • Pentru un adult, doza maximă zilnică este de 1 gram. de droguri. Cursul nu este mai mare de 5-7 zile.
  • Având în vedere caracteristicile de dezvoltare ale copilului, precum și starea de sănătate, mama care alăptează, împreună cu medicul, decide în mod individual dacă să oprească alăptarea în timpul bolii mamei sau nu.

Medicamente pentru alăptare

Am o întrebare despre utilizarea de medicamente pentru alăptare. Este clar că este mai bine să evităm cu totul acest lucru, dar situațiile sunt diferite. Care dintre analgezice pot fi folosite (în special interesate de citramon) pentru dureri de cap.

Komarovsky E. O. răspunsuri

Majoritatea absolută a medicamentelor luate de o mamă care alăptează, într-o cantitate sau alta, pătrunde în laptele matern. Asigurați-vă că pentru a viziona eliberarea programului "Scoala de Doctor Komarovsky" "Droguri în timpul sarcinii și alăptării." Există două medicamente relativ sigure "de la cap": paracetamol și ibuprofen. Despre citramon. Ajută (și ajută foarte bine) tocmai atunci când există o scădere a tonusului vascular și a tensiunii arteriale (durerea de cap este asociată cu aceasta). Acest efect se datorează acțiunii cofeinei, care face parte din citramon. Dar! În tsitramona există aspirină, ceea ce este imposibil. În principiu, optima - ceai verde puternic + paracetamol. Ar trebui să ajute.

Suntem tratați corect: nuanțele și regulile de utilizare a paracetamolului în timpul alăptării

Ca cel mai sigur remediu pentru stare de rău, paracetamolul este cel mai adesea prescris în timpul alăptării, deoarece trece în laptele matern în cantități mici și nu conține componente periculoase pentru copil și mamă.

Mama care alăptează nu este ușor să găsească un remediu pentru dureri de cap sau pentru a reduce temperatura. În acest caz, paracetamolul este cel mai potrivit. Dar o poți bea cu HB? Căutați răspunsul în articolul nostru.

Este permis să luați acest medicament pentru HB?

Terapeuții prescriu adesea Paracetamol mamelor care alăptează. Medicamentul are efecte analgezice și antipiretice. Diferă de alte analgezice prin toxicitate scăzută. Dacă o utilizați în doze moderate, atunci mai puțin de 1% din substanța activă pătrunde în laptele matern, astfel încât perioada de hrănire nu constituie o contraindicație pentru administrarea medicamentului.

Indicații pentru utilizare

Mamele care alăptează pot bea paracetamol atunci când există o creștere a temperaturii corporale de peste 38,2-38,5 grade. Este prezentat la:

  • dureri de cap;
  • migrenă;
  • slabă durere de dinți.

Atunci când se administrează mai mult de 3-4 zile, Paracetamolul începe să se acumuleze în organism. În acest caz, există posibilitatea unui efect negativ asupra copilului, astfel încât medicamentul să fie prescris exclusiv de către medic.

Contraindicații și efecte secundare

Există o serie de contraindicații pentru administrarea acestui medicament:

  1. afecțiuni ale ficatului și rinichilor;
  2. boli de sânge;
  3. reacții alergice la ingrediente.

Dacă înainte de sarcină femeia a fost alergic la paracetamol, nu trebuie să bei în timpul alăptării. Reacția alergică poate fi observată la copil.

Există o serie de efecte secundare de la paracetamol pentru HB:

  • greață;
  • scăderea numărului de celule sanguine;
  • umflare;
  • erupții cutanate;
  • dureri în tractul gastro-intestinal.

Cum afectează lactația copilul?

Paracetamolul nu este narcotic, nu este captivant. Deși medicamentul intră în laptele matern, conținutul său în acesta este foarte mic pentru a avea vreun efect toxic asupra micului organism.

Recomandări pentru utilizare

Având în vedere că acest instrument pentru alăptare nu este considerat periculos, nu trebuie să fie abuzat. Trebuie avut în vedere faptul că prezența temperaturii este un semn că organismul se luptă cu boala. Este necesar să luați paracetamol cu ​​ARVI și o răceală numai atunci când termometrul arată peste 38 ° C.

Există anumite reguli pentru administrarea acestui medicament. Acest lucru ar trebui să se facă imediat după hrănirea copilului. Componentele active penetrează rapid fluxul sanguin și, de asemenea, se excretă rapid. Cea mai mare concentrație de substanță activă se observă la o jumătate de oră sau la 40 de minute după consumarea medicamentului; în această perioadă, bebelușul nu poate fi alăptat. După 3-4 ore, aproape nici o urmă de paracetamol va rămâne în laptele matern.

De asemenea, trebuie să țineți cont de faptul că administrarea medicamentului imediat după masă va duce la absorbția lentă. Apoi, copilul va primi o doză crescută de medicament. Deoarece instrumentul trebuie să fie băut după o masă după 1-2 ore, beți doar apă. Durata tratamentului și doza trebuie stabilite de către medic, altfel pot apărea probleme cu sănătatea copilului.

Adesea, mamele care alăptează utilizează paracetamol pentru dureri de cap. Medicamentul ajută la atenuarea stării. Cu toate acestea, înainte de aceasta este de dorit să aflați ce a cauzat acest lucru. De exemplu, dacă durerea a fost cauzată de muncă excesivă, trebuie doar să vă relaxați, să faceți o plimbare cu aer curat. Dar daca capul doare foarte mult si nimic nu ajuta, atunci medicii va permit sa luati Paracetamol.

Dozajul și durata cursului

Cât de mult puteți lua comprimatele de paracetamol când alăptați?

Paracetamolul pentru alăptare poate fi consumat în următoarele cantități: de 3 ori pe zi, 500 mg. Rata de dozare a medicamentului pe zi nu este mai mare de 1,5 g. Intervalul dintre utilizarea medicamentului trebuie să fie de aproximativ 4 ore. Acest timp este suficient pentru scoaterea lui din corp. În timpul alăptării, paracetamolul este lăsat să fie consumat timp de 3 zile.

Opinia Komarovsky

Dr. Komarovsky consideră, de asemenea, că paracetamolul este unul dintre medicamentele non-periculoase care pot fi consumate pentru mamele care alăptează. Dar el avertizează că medicamentul are un efect asupra semnelor, nu asupra bolii, ajută la ameliorarea durerii, reducerea temperaturii, dar nu vindecă frigul sau gripa obișnuită.

Medicul consideră că, dacă există indicii și recomandări adecvate ale medicului curant, atunci în timpul alăptării, utilizarea acestuia este destul de acceptabilă. Există dovezi că tratamentul cu paracetamol, dacă alăptați, este posibil. Asigurați-vă că respectați toate regulile și instrucțiunile. Apoi medicamentul nu va face rău mamei și copilului.

Paracetamol la alăptare: dacă este sau nu

Temperatură, cefalee - însoțitori frecvenți ai frigului comun. În timpul alăptării, aceste afecțiuni pot aduce multe probleme. Paracetamolul poate face față simptomelor neplăcute și poate atenua starea unei femei care alăptează.

Paracetamolul la hrană - poate sau nu?

Găsiți un instrument sigur pentru alăptare nu este ușor. Majoritatea medicamentelor de medicamente penetrează cu ușurință în laptele matern, prezentând astfel o amenințare potențială pentru copil. În acest caz, se pune întrebarea dacă paracetamolul poate fi alăptat?

Paracetamolul se referă la mijloacele permise în perioada de lactație. În compoziția sa, acest medicament nu conține substanțe periculoase și nu este capabil să afecteze mama și nou-născutul. În laptele matern, cu o doză corectă selectată, devine în cantități mici.

Proprietățile pozitive ale paracetamolului în SARS

Există cel puțin trei motive pentru care paracetamolul este potrivit ca medicament antipiretic atunci când alăptează:

  1. după ce a luat simptomele neplăcute ale bolii va începe să plece după 10-15 minute. Preparatele pe bază de paracetamol scad temperatura mai rapid decât alte medicamente antipiretice;
  2. paracetamolul cu HB în momentul administrării medicamentului va avea un efect antiinflamator ușor;
  3. numărul de recepții atunci când este necesar poate fi de până la 3 ori pe zi. În acest caz, concentrația medicamentului în laptele matern va fi minimă. Pentru a nu vă îngrijora de lactație, trebuie să luați medicamentul după ce ați hrănit.

Indicatii pentru utilizarea paracetamolului

La alăptare, utilizarea paracetamolului este permisă în următoarele cazuri:

  • la temperatura corpului peste 38,2-38,5;
  • moderată durere de dinți;
  • o durere de cap;
  • migrenă.

Paracetamolul se referă la agenți antipiretici și analgezici. Diferă de alte analgezice prin cea mai scăzută toxicitate. Cu respectarea unei doze moderate de consum, concentrația sa în lapte nu depășește 0,30% din cantitatea totală a medicamentului administrat. Paracetamolul la mamele care alăptează este numit în mod activ de către terapeuți, nu este inclus în lista de medicamente interzise în timpul alăptării.

Cum să luați paracetamol cu ​​HB

Pentru a utiliza paracetamol atunci când alăptarea este necesară strict conform instrucțiunilor. Trebuie respectate regulile de administrare a medicamentului pentru a obține efectul maxim al medicamentului și, în același timp, să nu dăuneze copilului care alăptează.

  • Valoarea maximă zilnică de administrare a medicamentului este de 1,5 g. Un comprimat conține 500 mg dintr-o substanță, astfel numărul de tablete pe zi care trebuie permise nu depășește 3 bucăți.
  • Paracetamolul nu trebuie luat pe stomacul gol. Înainte de a lua medicamentul pentru alaptare, o mamă care alaptează are nevoie de cel puțin o gustare.
  • Terapeuții recomandă administrarea paracetamolului după următoarea hrănire a copilului. Timpul sigur între alăptări după administrarea medicamentului este de 3 ore. Prin alimentarea următoare, o parte semnificativă a paracetamolului va fi deja retrasă din organismul matern.
  • Cel mai bine este să beți medicamentul unei mame care alăptează cu apă fiartă caldă sau apă minerală fără gaz.
  • Efectul maxim după administrarea medicamentului se stabilește în primele 30-60 de minute. Efectul medicamentului asupra organismului va continua timp de 3 ore, concentrația substanței în sânge va scădea treptat. După 5 ore, paracetamolul este complet eliminat din organism prin rinichi.

Contraindicații privind administrarea de paracetamol în timpul alăptării

Paracetamolul are puține contraindicații, dar trebuie să le acordați atenție pentru a evita eventualele consecințe neplăcute.

Medicamentul nu poate fi utilizat pentru:

  • astm bronșic;
  • boli cronice ale rinichilor, ficat, tulburări ale acestor organe;
  • boli acute inflamatorii ale tractului digestiv;
  • tulburări de sânge;
  • hipersensibilitate;
  • reacții alergice individuale la substanța activă a medicamentului sau a componentelor sale.

Paracetamolul în timpul alăptării: ce să caute

Deși paracetamolul, atunci când alăptarea este considerat un remediu relativ sigur, utilizarea acestuia are anumite limitări.

- Este posibil să se recurgă la utilizarea unui medicament în cazul în care mama care alaptează are un sindrom de durere pronunțată și o temperatură corporală de peste 38,2-38,5 grade. La temperaturi de până la 38 de grade pentru a lua paracetamol este impracticabilă. Amintiți-vă că acestea nu sunt vitamine și chiar și în cantități mici medicamentul va intra în corpul copiilor.

- Nu puteți combina drogul cu băuturi care conțin cafeină (ceai negru puternic, cafea, cacao), precum și băuturi alcoolice. Componentele lor întârzie eliberarea paracetamolului din organism.

- Este inacceptabilă utilizarea paracetamolului în lactație timp de 3 zile. Dacă temperatura continuă să crească și alăturați alte simptome ale infecțiilor virale respiratorii acute, tratamentul trebuie continuat la cea mai apropiată clinică.

Analogi paracetamol pentru alăptare

Paracetamolul nu este singurul medicament care poate aduce o creștere bruscă a temperaturii în timpul alăptării. Pentru ameliorarea febrei, durerii, slăbiciunii și simptomelor ARD-ului de început se poate face cu ajutorul agenților care conțin paracetamol. Aceasta este:

  • Tsefekon D (lumanari);
  • Panadol (formă de eliberare a tabletei);
  • Efferalgan (lumanari, sirop);
  • Perfalgan (soluție perfuzabilă).

De asemenea, medicamentele antipiretice care nu dăunează mamei și copilului în timpul alăptării includ medicamente combinate (Pentalgin, Coldrex, etc.). Paracetamolul este inclus în compoziția lor într-o doză mai mică. Dar, în combinație cu celelalte componente, are un efect antipiretic și analgezic eficient.

De asemenea, vă sfătuim să vizionați un videoclip util, în care mama poate să-și împărtășească experiența despre ceea ce poate fi tratat cu HB:

Eliminarea primelor semne ale unei răceli: sfaturi pentru o mamă care alăptează

Înainte de a recurge la medicație, puteți încerca să opriți boala incipientă cu metode alternative disponibile:

  • gargling activ: mușețel, o soluție de sare și sifon;
  • lubrifierea gâtului cu clorofilipit, lugol;
  • utilizarea băuturilor vindecătoare: cu miere, lămâie, ghimbir, precum și băuturi din fructe de afine și fructe de pădure;
  • spălarea sinusurilor cu apă de mare sau de apă sărată;
  • prin inhalare cu apă minerală sau soluție salină utilizând un nebulizator.

Temperatura de alăptare și antipiretice permise

Ce trebuie să faceți atunci când temperatura crește în timpul alăptării? Pot să iau antipiretice și care dintre ele? Ce doză și formă este mai bine să folosești droguri? Pot continua să mănânc copilul? Regulile de comportament ale mamei cu febră și boală.

O creștere a temperaturii corporale este un semnal al luptei împotriva imunității cu agentul patogen. Dacă vorbim despre o mamă care alăptează, medicii specifică imediat vârsta copilului ei. Când au trecut mai puțin de șase săptămâni după naștere, există riscul apariției complicațiilor postpartum, mai ales dacă nașterea însăși nu a fost ușoară. Temperaturile pot indica inflamația cicatricilor postpartum sau dezvoltarea unui proces inflamator în sistemul urogenital.

În acest caz, veți avea nevoie cu siguranță de ajutorul unui medic. Iar la recepție trebuie să contactați specialistul care a luat comanda. "În termen de șase săptămâni de la naștere, un ginecolog este responsabil pentru sănătatea femeii", spune Nana Ordzhonikidze, MD, obstetrician-ginecolog. - În cazul unei temperaturi în acest moment, trebuie să contactați clinica antenatală sau "medicul" dvs. în spitalul de maternitate.

Motivele pentru creșterea temperaturii

După perioada postpartum, motivele pentru care crește temperatura în timpul alăptării pot fi după cum urmează.

  • ARI. Cel mai adesea, infecțiile respiratorii acute nu deranjează mamele tinere în primele luni după naștere. O femeie contactează un număr limitat de persoane, petrece mult timp în aerul curat, ceea ce reduce riscul de contractare a virusului. Cu toate acestea, dacă cineva de la un membru al familiei este bolnav (soț, copil mai mare), este posibilă infectarea unei mame care alăptează și a unui copil. Simptomele bolii - congestie nazală, dureri în gât, debutul "acut" al bolii, cu o sănătate și temperatură scăzută, este, de obicei, mai mare de 38 de grade. Simptomele infecțiilor respiratorii acute sunt bine cunoscute, ca și tactica tratamentului bolii. Conformitatea cu odihna patului, consumul abundent și consumul de antipiretice după cum este necesar ajută organismul să se recupereze în a cincea zi de la debutul bolii.
  • Lactostaza, mastita. Cauza lactostaziei este blocarea canalului de lapte, în care fluxul de lapte este perturbat, apare umflarea, se dezvoltă inflamația. Însoțesc creșterea bruscă a lactostazelor la temperatura corpului peste 38 ° C, durerea și indurarea lobului de lapte afectat, stare generală de rău. Tactica tratamentului pentru lactostază implică eliminarea stagnării, pentru care copilul trebuie aplicat cât mai des la sân. Dacă stagnarea nu sa rezolvat în decurs de trei până la patru zile, este posibilă aderarea unei infecții bacteriene și dezvoltarea unei mastite infecțioase. Acesta din urmă este însoțit de o temperatură și mai ridicată - până la 40 ° C, sensibilitate și înroșire a pieptului, cu o creștere a temperaturii în zona afectată. Tratamentul mastitei infecțioase se face, de obicei, cu antibiotice.
  • Plecare, infecție intestinală. Alte simptome neplăcute sunt adăugate la temperatură: vărsături, diaree. Cursul bolii este altfel similar cu infecția respiratorie acută. Tratamentul necesită aderarea la o dietă strictă, luând măsuri de împrospătare a drogurilor, sorbenți. Auto-tratamentul infecției intestinale în timpul alăptării este inacceptabil. Este necesar să contactați urgent terapeutul districtului.

Tactica mamei

Deci, temperatura a crescut în timpul alăptării. Ce să faceți Consilierele pentru alaptarea recomandă următoarele tactici.

1. Determinați cauza

De obicei se află "la suprafață" dacă mama are simptome de infecții respiratorii acute, lactostază sau infecții intestinale. Consultați un medic pentru a obține sfaturi profesionale cu privire la alegerea tacticii de tratament.

2. Nu opriți hrănirea

Adesea, medicii recomandă suspendarea alăptării dacă temperatura mamei este de 38 de grade sau mai mult. Nu există motive pentru aceasta, avertizează consultantul care alăptează Natalya Razakhatskaya. În conformitate cu ghidul metodologic pentru medicii "Breastfeeding", specialistul în lactație, medicul Ruth Lawrence, încetarea alăptării nu este permisă dacă mama are următoarele boli:

  • Rece, gripa;
  • lactostază, mastită, abces toracic;
  • diaree;
  • hepatită A, B, C;
  • herpes (cu excepția areolei);
  • infecție stafilologică cu localizare diferită;
  • rubeola;
  • rujeolei;
  • boli ale naturii autoimune.

Tratamentul lor este posibil cu medicamente compatibile cu alăptarea, inclusiv antibiotice "loiale". În plus, în perioada bolilor virale din sângele unei femei, le sunt produse anticorpi, cu care laptele matern este saturat. Continuând hrănirea, protejați copilul de boală. Și dacă miezul este prea infectat, facilitați cursul bolii.

3. Măsurați corect temperatura.

De obicei, zona armpit a unei femei care alapteaza pare mai fierbinte. Acest lucru se datorează faptului că laptele, care se acumulează în glandele mamare, crește ușor temperatura. În mod normal, temperaturile alăptării sunt între 37,1-37,3 grade, uneori ușor mai mari. Pentru a obține un rezultat fiabil, trebuie să vă hrăniți bebelușul, să așteptați aproximativ o jumătate de oră, să ștergeți pielea de la nivelul armpitelor și apoi să utilizați un termometru.

4. Folosiți antipiretice în mod corespunzător

Se crede că cel mai bun antipiretic în timpul alăptării este neapărat în lumânări, deoarece ingredientul activ rămâne în intestin și nu trece în laptele matern. Acest lucru nu este adevărat. Indiferent de metoda de administrare a medicamentului în organism, acesta este concentrat în plasma sanguină, și de acolo se duce la glandele mamare. Singura diferență este că tabletele și siropurile sunt absorbite mult mai repede în stomac decât în ​​intestin, deoarece zona de interacțiune a substanței medicamentoase cu mucoasa este mai mare. Prin urmare, dacă doriți să reduceți rapid temperatura, utilizați tablete. Dacă aveți nevoie de un efect prelungit, de exemplu, în timpul nopții, utilizați lumanari. Substanța activă din ele intră treptat în sânge.

5. Beți mai mult

Recomandarea generală pentru toate bolile de natură virală, bacteriană, lactostază. Când temperatura crește, corpul pierde mai mult fluid decât de obicei. Acest lucru poate cauza vâscozitatea excesivă a laptelui și poate împiedica scurgerea acestuia, ceea ce creează riscul de a dezvolta lactostază. În mod regulat, la fiecare oră și jumătate, beți un pahar de apă dacă temperatura corpului crește peste 38o.

Mijloace sigure și interzise

Ca medicament antipiretic în timpul alăptării, trebuie utilizate numai paracetamol și ibuprofen.

„Paracetamolul“

Compatibil cu alăptarea, în conformitate cu lista internațională a medicamentelor E-LACTANCIA, cartea de referință "Drogurile și laptele matern" Thomas Hale, recomandări ale OMS. Studii clinice efectuate, testate în timpul studiului centrului internațional ALSPAC, cu participarea a 12 mii de femei însărcinate.

În ciuda faptului că Paracetamolul pătrunde prin barieră placentară în timpul sarcinii și are un grad ridicat de secreție în laptele matern (în funcție de diferite surse de până la 24%), substanța activă nu afectează în mod negativ fătul în timpul dezvoltării prenatale sau a copilului. Există medicamente "Paracetamol" pentru primirea copiilor de la vârsta de două luni, astfel încât utilizarea lor este complet sigură.

Doza de "Paracetamol" pentru a reduce temperatura în timpul alăptării este de 325-650 mg la fiecare 4-6 ore. Analogii de droguri - "Efferalgan", "Panadol" comprimate, lumânări. Formele în sirop sunt destinate utilizării la copii, doza lor nu este adecvată pentru un adult.

"Ibuprofen"

Medicamentul non-steroid, are efect antipiretic și antiinflamator. Datorită efectului combinat, acesta este din ce în ce mai recomandat de către medici pentru bolile care implică febră, durere și dezvoltarea inflamației.

Conform clasificatorului internațional de medicamente, compatibil cu alăptarea, ameliorează sindromul de durere cu lactostază și mastită, elimină cefaleea cu ARD. Ca febură, are o perioadă extinsă de până la opt ore.

Doza este de 200 mg de 3-4 ori pe zi. Pentru ameliorarea rapidă a afecțiunii, este permisă administrarea unei singure doze de 400 mg agent, cu o reducere suplimentară a dozei la 200 mg. Doza zilnică maximă este de 400 mg de ibuprofen de trei ori pe zi.

Analogii medicamentului - "Nurofen", "Ibufen", "Ibuprom". Intensitatea penetrării în laptele matern este minimă, puțin mai mult decât 1%, deoarece ingredientul activ este legat productiv de proteinele din sânge. În laptele matern este localizat la o oră după ingestie.

„Aspirina“

Ingredientul activ al antipireticului popular este acidul acetilsalicilic. Conform clasificatorului internațional E-LACTANCIA, se referă la mijloacele care trebuie luate odată cu alimentația în timpul alăptării, dacă nu există altă alternativă mai sigură.

Există dovezi că utilizarea "Aspirinei" de către mamă în timpul alăptării poate provoca leziuni topice la nivelul ficatului și creierului la un copil (sindromul Ray). Medicamentul poate provoca deteriorarea copilului dacă este bolnav și în timpul bolii mamei.

Reguli de admitere antipiretice

  • Folosiți numai mijloace sigure. Alegerea dvs. ar trebui să fie "Paracetamol" sau "Ibuprofen". Lipsa impactului lor negativ asupra copilului a fost dovedită în studiile clinice.
  • Utilizați medicamentul doar atunci când este necesar. Nu trebuie să beți o pastilă "doar pentru caz", astfel încât temperatura să nu crească. În ciuda siguranței dovedite a "Paracetamol", nu există date privind efectul asupra copilului în timpul utilizării sistematice.
  • Reglați timpul de admitere. Cel mai bine este să beți medicamentul imediat după hrănire. Apoi nivelul său în laptele matern pentru următoarea hrană va fi nesemnificativ.
  • Nu ajustați programul de alimentare, dacă utilizați fondurile permise. Acest lucru nu este necesar, hrăniți, deoarece este necesar pentru dvs. și copilul.

Utilizați mai multe remedii dacă temperatura nu scade. Ce medicamente pot fi alternate pentru a reduce temperatura în timpul alăptării? Potrivit pediatrului Evgeny Komarovski, utilizarea secvențială a paracetamolului și a ibuprofenului este permisă. Dacă două ore după ce ați luat prima temperatură nu a scăzut, puteți lua al doilea într-o doză terapeutică.

Nu utilizați produse combinate. Compoziția de medicamente pe bază de "Paracetamol" poate include substanțe, în special efectele acestora asupra corpului copilului nu sunt cunoscute. Acestea includ "Coldrex", "Rinza", "Terra Flu" și altele în pulberi și tablete. Luați substanța activă sub formă pură.

Recenzile medicilor despre care febrifuge în timpul alăptării sunt cât mai sigure pentru copil, vă permit să alegeți medicamentul "Paracetamol" sau "Ibuprofen". Este recomandabil să aveți amândouă în trusa de prim ajutor pentru a ajusta recepția în funcție de bunăstarea dvs. sau pentru a combina medicamentele în cazul în care temperatura este ridicată și pentru ao reduce cu un singur mijloc. În cazul febrei care durează mai mult de trei zile, este necesar să se consulte un medic, chiar dacă simptomele bolii seamănă cu o frig tipică.

Paracetamolul în timpul alăptării: este posibil sau nu?

Paracetamolul este, probabil, unul dintre cele mai cunoscute medicamente care ajută la tratamentul afecțiunilor comune. Medicamentul este aproape inofensiv, deci este prescris chiar și pentru nou-născuți și femei în timpul alăptării. În acest articol vă vom spune ce doza de paracetamol este recomandată pentru mamele care alăptează, cum să le administrați în mod corect și cât durează tratamentul.

Ingredient activ

Ingredientul activ al medicamentului este paracetamolul. Împiedică formarea de prostaglandine în organism, contribuind la scăderea temperaturii corporale, durerii și inflamației. Paracetamolul este medicamentul cu cel mai mic grad de toxicitate în rândul medicamentelor din grupul său. Este mult mai sigur decât un astfel de instrument popular ca analgin.

Paracetamolul, conform Organizației Mondiale a Sănătății, este soluția optimă pentru tratamentul răcelilor și infecțiilor virale.

Un avantaj imens al acestui medicament este capacitatea sa de a fi prelucrat in doar cateva ore, iar dupa patru ore este in mod natural eliminat din corp fara urme.

Influența asupra copilului

Utilizarea paracetamolului în timpul alăptării nu dăunează sănătății nou-născutului, deoarece numai 1% din medicament este alimentat în laptele matern.

De droguri poate fi, de asemenea, prescris la nou-nascut in sine, atunci cand ajunge la varsta de 3 luni. Dacă este necesar, paracetamolul poate fi administrat la o vârstă mai mică.

Datorită particularităților metabolismului la sugari, aportul acestui medicament afectează starea ficatului într-o măsură mai mică decât la un adult. Aceasta înseamnă că în timpul perioadei de alăptare paracetamolul nu este interzis. Cu toate acestea, recepția este posibilă numai cu respectarea dozei și a timpului de admisie admisibil.

Supradozajul sau utilizarea prelungită pot determina creșterea efectelor toxice ale medicamentului asupra rinichilor și ficatului unei femei care alăptează și a nou-născutului.

Multe femei după naștere se confruntă cu problema apariției excesului de greutate. Cineva, apare chiar și în timpul sarcinii, cineva - după naștere.

  • Și acum nu vă puteți permite să purtați costume de baie deschise și pantaloni scurți...
  • Începeți să uitați acele momente când bărbații vă complimentează figura perfectă.
  • De fiecare dată când veniți la oglindă, vă pare că zilele vechi nu se vor mai întoarce niciodată.

Dar un remediu eficient pentru excesul de greutate este! Urmați linkul și aflați cum Anna a pierdut 24 kg în 2 luni.

Multe femei după naștere se confruntă cu problema apariției excesului de greutate. Cineva, apare chiar și în timpul sarcinii, cineva - după naștere.

  • Și acum nu vă puteți permite să purtați costume de baie deschise și pantaloni scurți...
  • Începeți să uitați acele momente când bărbații vă complimentează figura perfectă.
  • De fiecare dată când veniți la oglindă, vă pare că zilele vechi nu se vor mai întoarce niciodată.

Dar un remediu eficient pentru excesul de greutate este! Urmați linkul și aflați cum Anna a pierdut 24 kg în 2 luni.

Efecte secundare

Rețineți că dacă depășiți doza permisă, o femeie în timpul alăptării, precum și la sugari poate avea efecte secundare sub forma:

  1. erupții cutanate;
  2. creșterea somnolenței;
  3. atacuri de greață;
  4. probleme de sânge;
  5. colici renale.

Deși efectele secundare nu apar frecvent, probabilitatea apariției lor este încă acolo. Prin urmare, mama ar trebui să acorde o atenție deosebită stării frământărilor ei.

Ar trebui să renunț la alăptare?

Cu câteva decenii în urmă, prezența unei temperaturi ridicate la o femeie care alaptează a determinat transferul sugarului la hrană artificială, dacă nu permanent, cel puțin pentru durata bolii. Acest lucru a fost atribuit faptului că un copil nou-născut prin laptele matern ar putea deveni infectat de mamă. În plus, luarea oricărui medicament poate afecta starea copilului.

Cu toate acestea, alăptarea nu trebuie întreruptă, deoarece are o serie de avantaje incontestabile:

  1. Laptele matern conține anticorpi care ajută copilul să reziste la boală. O femeie care alăptează, în plus față de viruși, îi dă copilului și medicamentelor să le lupte;
  2. în cazul unui transfer ascuțit al nou-născutului la alimentația artificială, este posibil să dăuneze sănătății sale. Pentru sistemul digestiv al unui copil, aceasta poate fi o încercare. În plus, amestecurile produc adesea o reacție alergică la un copil;
  3. încetarea bruscă a alăptării afectează negativ starea mentală a copilului și a mamei sale.

Când este prescris medicamentul?

De regulă, administrarea de paracetamol în timpul alăptării este recomandată femeilor cu următoarele afecțiuni:

  1. temperatură ridicată;
  2. maladii generale;
  3. dureri de cap;
  4. durere în dinți;
  5. dureri post-traumatice;
  6. senzații dureroase în articulații și țesuturi musculare.

Înainte de a lua paracetamol, este recomandabil să consultați un medic.

Regimul de dozare

Luați în considerare modul în care trebuie să luați paracetamol cu ​​GW pentru a trata cele mai frecvente afecțiuni.

Temperatură ridicată

Dacă temperatura nu depășește 38 ° C, atunci trebuie să vă abțineți de la administrarea medicamentelor antipiretice. Trebuie reținut faptul că și cel mai inofensiv medicament poate dăuna atât mamei care alăptează, cât și nou-născutului.

Prezența căldurii sugerează că organismul rezistă în încercarea de a lupta împotriva infecției. Primirea paracetamolului este recomandată atunci când temperatura crește peste 38 ° C. În acest caz, medicamentul este luat în următoarea doză: 1 comprimat de trei ori pe zi.

durere de cap

Cefaleea ușoară nu necesită medicație. Acestea pot fi înlocuite de o plimbare, iar aerul proaspăt va aduce beneficii copilului. Eliberarea durerii în cap va ajuta chiar și un somn scurt. Poate că mama nu a mâncat mult timp. În acest caz, un pahar de ceai îndulcit obișnuit vă va ajuta.

Utilizarea paracetamolului pentru HB este recomandată numai pentru dureri de cap severe. Nu afectează sănătatea copilului, deoarece o singură utilizare a medicamentului nu afectează negativ organismul. Doza este: 1 comprimat după masă.

Dr. Komarovsky este, de asemenea, convins că paracetamolul este unul dintre cei mai siguri și cei mai eficienți agenți antipiretici autorizați pentru utilizare în timpul alăptării.

Dacă durerea de cap este însoțită de greață și vărsături, doza poate fi mărită la 2 comprimate la un moment dat.

Nu luați paracetamol pentru tratamentul atacurilor de migrenă. Poate că acesta este un semnal al prezenței bolilor creierului și a altor organe. În această situație, trebuie să contactați o instituție medicală cât mai curând posibil.

durere de dinți

Paracetamolul în timpul alăptării va ajuta repede mama care alăptează să scape de durerea dinților. Tot ce aveți nevoie este să puneți o pastilă întreagă sau zdrobită pe un dinte inflamat. Puteți lua medicamentul înăuntru, 1 comprimat de trei ori pe zi.

Desigur, cu o durere de dinți, cea mai bună soluție este să vizitați cabinetul stomatologic.

Când este contraindicat?

Nu întotdeauna o mamă care alăptează poate folosi paracetamolul pentru a trata bolile ei, deoarece are o serie de contraindicații. De la luarea de droguri ar trebui să fie abandonat în următoarele cazuri:

  1. cu intoleranța sa individuală;
  2. în prezența ulcerului gastric;
  3. leziuni renale severe;
  4. cu insuficiență hepatică.

dozare

În ciuda faptului că paracetamolul este un medicament sigur, o mamă care alăptează trebuie să respecte anumite reguli atunci când o ia:

  1. beți pastile permise nu mai mult de 3 zile;
  2. luarea medicamentului este recomandată numai atunci când temperatura crește până la 38 ° C;
  3. Cantitatea optimă de medicament care nu dăunează unei femei în timpul alăptării este de 500 miligrame de trei ori pe zi;
  4. pauza dintre administrarea medicamentului nu trebuie să fie mai mică de 4 ore;
  5. nu beți pastile utilizând cafea sau ceai.

Reguli de admitere

Nu există nici o îndoială că fiecare mamă dorește să minimizeze impactul negativ al medicamentelor asupra sănătății lor. Pentru a face acest lucru, este important să urmați reguli simple.

  1. Pentru a reduce concentrația substanței active în compoziția laptelui matern, utilizarea comprimatelor de către o mamă care alăptează este recomandată fie în timpul procesului de hrănire, fie imediat după finalizarea acestuia. Acest lucru se datorează faptului că conținutul său maxim în sânge este atins la 15 minute după administrarea medicamentului și este eliminat din corpul unei femei după 4 ore.
  2. Doza de medicament nu trebuie să depășească 3 x sau 4 x comprimate pe zi. Această cantitate de medicament este sigură pentru femeia nou-născută și care alăptează. Acest lucru nu provoacă complicații, nu există nici un efect toxic al medicamentului asupra ficatului și a altor organe interne.
  3. După ce a luat paracetamol, o mamă care alăptează trebuie să respecte starea copilului. La cea mai mică suspiciune de reacție alergică, paracetamolul ar trebui oprit.
  4. Dacă sunteți hipersensibil la paracetamol, puteți să îl înlocuiți cu medicamente ibuprofen, nurofen sau homeopate.

concluzie

Utilizarea paracetamolului de către mamă în timpul alăptării este recomandată pentru a scăpa de dureri de cap, durere la nivelul dinților și pentru a reduce temperatura corpului. Dacă urmați regulile simple de a lua medicamentul, acesta îmbunătățește starea unei femei care alăptează și vă permite să nu opriți alăptarea, ceea ce are un efect benefic asupra sănătății și asupra dezvoltării ulterioare a copilului.

Multe femei după naștere se confruntă cu problema apariției excesului de greutate. Cineva, apare chiar și în timpul sarcinii, cineva - după naștere.

  • Și acum nu vă puteți permite să purtați costume de baie deschise și pantaloni scurți...
  • Începeți să uitați acele momente când bărbații vă complimentează figura perfectă.
  • De fiecare dată când veniți la oglindă, vă pare că zilele vechi nu se vor mai întoarce niciodată.

Dar un remediu eficient pentru excesul de greutate este! Urmați linkul și aflați cum Anna a pierdut 24 kg în 2 luni.

Multe femei după naștere se confruntă cu problema apariției excesului de greutate. Cineva, apare chiar și în timpul sarcinii, cineva - după naștere.

  • Și acum nu vă puteți permite să purtați costume de baie deschise și pantaloni scurți...
  • Începeți să uitați acele momente când bărbații vă complimentează figura perfectă.
  • De fiecare dată când veniți la oglindă, vă pare că zilele vechi nu se vor mai întoarce niciodată.

Dar un remediu eficient pentru excesul de greutate este! Urmați linkul și aflați cum Anna a pierdut 24 kg în 2 luni.

Ce se întâmplă dacă o mamă care alăptează bea paracetomol

Cu abundența astăzi de diferite medicamente, nu este surprinzător să ne pierdem în ele. Cu toate acestea, cu o astfel de varietate, există medicamente care au devenit mult timp obișnuite, deoarece sunt populare și solicitate de cumpărători. Paracetamolul, desigur, se referă la astfel de medicamente. Este relativ sigur, este prescris chiar și pentru sugari. De asemenea, mamele pot utiliza paracetamol la alăptare.

Ce este acest medicament?

În centrul medicamentului "Paracetamol" este o substanță activă cu același nume. Instrucțiunile de utilizare indică faptul că este netoxic și non-steroid (nu hormonal). Efectul paracetamolului inhibă producerea de prostaglandine, astfel că temperatura scade, durerea dispare, inflamația dispare.

Acesta este folosit ca un febrifuge, precum și un medicament pentru dinte sau cefalee. Experții OMS cred că paracetamolul este cel mai sigure medicament din categoria sa.

În ciuda acestui fapt, doza specificată în instrucțiuni trebuie respectată foarte strict, în special pentru copii și mamele care alăptează. Excesul este plin de supradoze și efecte secundare neplacute atât pentru mamă, cât și pentru copil.

În orice caz, este mai bine să încercați să nu aduceți nevoia de a bea medicamente puternice. La primul semn al ARVI sau la o răceală, trebuie să luați imediat măsuri de recuperare, ceea ce va ajuta la evitarea medicamentelor:

  • bea mai mult lichid - ceai cu gem de zmeură, ceaiuri din plante (mușețel, echinacee, calendula, menta, sunătoare);
  • imbunatati imunitatea (usturoi, miere, ghimbir);
  • umbla cu o soluție de sare și sifon, decoct pe bază de plante sau lubrifiați cu lugol;
  • clătiți nasul cu apă sărată folosind o seringă sau preparate speciale cu apă de mare, care se găsesc cu ușurință în orice farmacie.

În caz de durere de cap sau de durere de dinți, medicii recomandă, în primul rând, să aflați cauza problemei și să o eliminați mai degrabă decât să luați imediat pastila. Dacă aveți o durere de cap ușoară, o plimbare sau un pahar de ceai dulce va ajuta dacă mama dvs. nu a mâncat pentru o lungă perioadă de timp. Și numai un dentist, și cu siguranță nu paracetamol, poate rezolva problema de durere de dinți. În acest caz, este vorba doar de un instrument temporar destinat să se "dăruiască înainte de deschiderea spitalului", și nu o modalitate de a evita o vizită la medic.

Poate paracetamolul să fie alăptat la sân

După cum sa menționat deja, paracetamolul cu GW este foarte posibil să bea, dacă există o nevoie gravă, deoarece acesta este unul dintre cele mai sigure medicamente din grupul său. Unul dintre principalele sale avantaje - îndepărtarea rapidă din corp. Toate componentele paracetamolului sunt prelucrate complet de către organism în decurs de 1-2 ore, iar la 4 ore după administrare, ele sunt complet eliminate din organism în mod natural. În acest caz, numai 1% din masa tabletei intră în lapte, prin urmare, cu o utilizare moderată, paracetamolul este sigur chiar și pentru nou-născutul.

Datorită acestor caracteristici, precum și datorită absenței componentelor toxice sau hormonale în compoziție, medicii, în caz de boală a mamei, prescriu paracetamol în timpul alăptării și al sarcinii.

Dr. Komarovsky consideră de asemenea că paracetamolul este unul dintre cele mai sigure medicamente pentru o mamă care alăptează, dar avertizează că el acționează exclusiv asupra simptomelor și nu asupra bolii în sine. Asta este, pentru a vindeca gripa sau o raceala cu ea nu va functiona, doar scade temperatura sau amelioreaza durerea. În plus, pentru a reduce temperatura nu este întotdeauna util, deoarece este la o temperatură ridicată în organism produce interferon - o proteină care luptă împotriva virusului.

Paracetamolul la HB la temperatură

Deși paracetamolul în timpul alăptării este considerat un mijloc sigur, acesta nu trebuie să fie abuzat. Trebuie să ne amintim că temperatura este un semn al luptei organismului cu boala și în acest moment nu ar trebui să fie perturbată. Paracetamolul pentru răceli sau SRAS este utilizat numai dacă temperatura a sărit peste 38 de grade și este puțin tolerabilă.

Luați paracetamol în timpul alimentației ar trebui să fie în conformitate cu anumite reguli:

  • imediat după hrănire. Substanțele active intră rapid în sânge și se elimină rapid. Cea mai mare concentrație este observată la 30-40 de minute după administrarea pilulei, deci nu trebuie hrănit în acest moment. Dar, după 3-4 ore, nu vor exista practic urme de medicamente în sânge și lapte (doar 1% din doza administrată);
  • 1-2 ore după mese. Dacă luați o pastilă imediat după masă, aceasta va încetini absorbția și copilul va primi o doză crescută de medicamente inutile;
  • 1 comprimat (500 mg), de trei ori pe zi. Pauza dintre ele ar trebui să fie de cel puțin 4 ore, iar întregul curs ar trebui să fie de numai trei zile. Dacă în acest timp nu există rezultate, trebuie să consultați un medic pentru numirea unui tratament mai adecvat. Continuarea tratamentului sau creșterea dozei poate duce la probleme de sănătate pentru copil;
  • este necesar să spălați medicamentul numai cu apă curată. Desigur, nu puteți bea cu alcool, precum și ceai sau cafea puternice - ele măresc concentrația substanțelor active ale medicamentului în sânge.

Și cel mai important - nu puteți lăsa alăptarea în timpul unei boli. În primul rând, în ciuda faptului că un bebeluș poate obține un virus cu lapte, acesta primește și el anticorpi materni. Acesta poate fi considerat un fel de "vaccinare". În al doilea rând, temperatura mamei crește adesea producția de lapte, așadar punerea copilului la sân în acest moment ar trebui să fie mai frecvent.

Pentru durere de dinți

Durerea de dinți este una dintre cele mai dureroase pentru orice persoană. Și acesta tinde să se întâmple în momentul cel mai inoportun când nu este posibil să ajungeți rapid la medic. În acest caz, trebuie să vă salvați de durere cu anestezic. Paracetamolul disponibil pentru o mamă care alăptează poate face față acestei probleme.

Doza maximă de medicament în timpul tratamentului cu HB este de 1,5 g pe zi. Această sumă trebuie împărțită în mai multe porții și luată cu o pauză de 4 ore. Regulile de bază ale admiterii sunt similare celor descrise mai sus.

Și la prima ocazie trebuie să vă adresați medicului dentist. Pentru durerea de dinți, paracetamolul este doar un mijloc de ameliorare temporară, dar nu și un remediu complet.

Cu cefalee

O altă zonă de utilizare a paracetamolului pentru alăptare este durerea de cap. Ca și în alte cazuri, ea servește ca o modalitate de a atenua durerea insuportabilă, dar nu este un leac.

Dacă mama dvs. are o durere de cap, trebuie să aflați mai întâi cauza acestei probleme și să nu vă grăbiți cu pastilele. Dacă a fost cauzată de o muncă excesivă, este mai bine să vă culcați și să încercați să dormiți, de exemplu, cu copilul. De asemenea, puteți prepara ceai de menta sau musetel, care vă va ajuta să vă relaxați și să vă ușurați tensiunea.

O altă cauză posibilă a unei dureri de cap este un stomac gol. Dacă mama a început să se îngrijească atât de mult de micuța pe care a uitat să o mănânce, durerea de cap poate deveni un fel de memento că este timpul să vă acordați atenție. În acest caz, puteți bea o cană de ceai cu zahăr sau miere, faceți timp pentru o gustare ușoară.

Un instrument excelent pentru durerea de cap poate fi o plimbare în aerul proaspăt. Va fi util atât pentru mamă, cât și pentru copil. Mișcarea și aerul vor ajuta la eliminarea durerii și la ridicarea spiritelor.

Dacă durerea este foarte puternică și nu există alte metode de ajutor, puteți bea paracetamol. Ar trebui să se bazeze pe recomandările generale pentru HB - un maxim de 1500 mg pe zi, în porții și imediat după hrănire.

Contra medicamente

Și totuși, chiar și cu o siguranță similară a medicamentului, paracetamolul trebuie utilizat foarte atent la alăptare, urmărind cu atenție reacția copilului. Principalele contraindicații pentru utilizarea paracetamolului sunt intoleranța individuală la componentele sale, precum și insuficiența renală și hepatică.

În timpul alăptării, paracetamolul trebuie luat strict în funcție de dozele recomandate. Când este depășită, medicamentul poate provoca reacții adverse care apar fie la mamă, fie la copil, sau ambele. Printre acestea se numără:

  • creșterea colicului sugarului;
  • scăderea hemoglobinei în sânge;
  • diateza;
  • regurgitare; vărsături;
  • dorința dură de a dormi.

În cazul în care unul sau mai multe semne apar în copil sau în mama, paracetamolul ar trebui să fie imediat aruncat și să solicite urgent asistență medicală.

Există dovezi că paracetomolul poate afecta celulele hepatice și poate duce la probleme grave de sănătate. Acest lucru este rar, dar se întâmplă. Acest lucru se datorează de obicei unei supradoze sau alcoolului. Din cauza acestor situații, Administrația SUA pentru Alimentație și Medicamente a cerut ca producătorii de medicamente să reducă conținutul acestei componente în preparate complexe.

Prin urmare, este foarte important ca o mamă care alăptează să controleze doza și să nu se implice deloc în acest medicament (precum și toate celelalte).

Preparate de paracetomol

Acest ingredient activ face parte din multe medicamente, inclusiv antitusive, vasoconstrictoare, antihistaminice. În forma "curată" și cea mai sigură pentru o mamă care alăptează și pentru un copil, se poate găsi (în plus față de un medicament numit Paracetomol) următoarele medicamente:

Medicamentele sunt disponibile sub formă de supozitoare, tablete și suspensii. Dacă nu există probleme cu tractul digestiv, atunci orice formă vă va potrivi. Atunci când gastrită este mai bine să utilizați lumânări, sirop sau suspensie.

În ciuda faptului că majoritatea doctorilor recunosc în unanimitate paracetamolul ca fiind cel mai sigur mijloc în perioada de HB, este mai bine să încerci să eviți medicamentele. Și dacă nu absolut nimic, atunci reduce numărul lor la un nivel minim. Și, în orice caz, nu încercați să atingeți efectul dorit prin creșterea dozei! Prevenirea bolii și întărirea sistemului imunitar este o modalitate mult mai eficientă de a proteja copilul de efectele medicamentelor.